Menu
Ekoloji

Dünyada Yeni Trend ”Bitkisel Balık”

Binlerce yıldır denizler ve okyanuslar dillere destan bir zenginlik kaynağıydı. M.Ö 2000’li yıllardan bu yana balık yetiştiriciliği yapılmakta ve büyük bir kazanç kapısı sağlamaktaydı. Balık’ta en büyük küresel pazarlardan biri de ABD’dir.2015’te Amerikalılar 2.5 milyon tona yakın deniz ürünü tüketti. Bu tüketime 96 milyon dolar harcayarak Çin’den sonra 2. en büyük deniz ürünü tüketicisi durumuna geldiler.  Türkiye’de ve dünyada devlet desteği ile modernleştirilen bu iş kolunda herhangi bir stok ve tür belirleme çalışması yapılmadı, av araç gereçlerine sınırlama getirilmedi ve balıkçılıkta sıkıntılı yeni bir dönem başladı. Kontrolsüz avlanmada balık sayısı o kadar fazlaydı ki, her gün binlerce kasa balık ya denize dökülüyor ya da kamyonlarla çöplüklere taşınıyordu. Türkiye’de kılıç, uskumru, mersin, kalkan ve orkinos gibi birçok balık türü neredeyse yok edildi. Deniz ve okyanuslar yanlış avlanmanın yanı sıra bir de deniz kirliliği ile gündemde. Türkiye için konuşacak olursak; özellikle Marmara ve Karadeniz ‘de kirlilik çanları yıllardır çalıyor ama kulak veren yok. Balıklar ve diğer deniz canlıları işte bu kirli denizlerde yetişiyor ve besleniyor. Sonuçta denizde ne varsa onların bünyelerinde de o oluyor. Yıllardır balıklarlardaki cıva sorunu nedeniyle fazla tüketilmemeleri gerektiği, hatta hamilelerin ilk üç ayında hiç balık yememeleri gerektiği ile ilgi uyarılar duyarız. Ama sorun sadece cıva değil ki! Kurşun, diğer ağır metaller ve daha pek çok toksik madde bulunabiliyor balıkların bünyelerinde ki, en büyük sorun cıva olduğu için hep o ön planda.

Son yıllarda gündemimizde olan iklim değişikliği, ormansızlaşma, aşırı tüketim, ulusları tehdit eden salgın hastalıklar, hayvan hakları ve daha birçok küresel sorun bizi alternatif yiyecek arayışına itmekte. Söz konusu vegan yaşam biçimi olduğunda trend arayışı içine giren haberlerden ve insanlardan uzak duruyorum ama bu haber beni gerçekten heyecanlandırdı. Forbes’ın haberine göre Amerika’da yeni sayılabilecek bir trend var, ‘’plant-based fish’’ yani ‘’bitki temelli balık’’. Başlangıçta kulağa biraz garip geliyor! Bu gibi durumlarda akla gelen ilk sorular; Bitkilerin bileşiminden et tadını almamız nasıl mümkün oluyor? Bu tadı verebilmek için kimyasal kullanılıyor mu? gibi… Tüketiciler daha fazla seçenek talep ettikçe et alternatifleri popülerlik kazanmakta. Atlantic Natural Foods,2018 yılında soya, maya ve ayçiçeği özünden yapılan, katkısız, balıksız ton balığı altenatifi TUNO’yu sunmaya başlamış. Nestle bile vegan bir ton balıklı salata üretimi yapmak isteğini açıklamış.

Birleşmiş Milletler’e göre, dünyadaki deniz balığı stoklarının %90’ı şu anda tamamen sömürülüyor. Bunun gibi şaşırtıcı istatistikleri göz önünde bulunduran Good Catch, tek gerçeğin sürdürülebilirlik olduğuna inanıyor. Bu konuda küresel bir uyanış şart.Darısı Türk girişimcilerin ve markaların başına diyelim.

 

https://www.forbes.com/sites/lanabandoim/2020/06/03/plant-based-fish-is-the-new-vegan-trend/#5258c30c2ba7

 

Henüz Yorum Yapılmamış

    Yorumunuzu Yazın