Menu
Sağlık

Eczacı Defne Tahtakıran İle Aromaterapi Hakkında Konuştuk

Bu tedavi yöntemini tercih etmemdeki sebep; çoğunlukla sentetik içerikler ile geliştirilen ilaçların fazla miktarda kullanıldığında vücuttan atılmasının zor olması. Çünkü biliyoruz ki; doğal olan şeylere vücut ne yapacağını biliyor ama sentetikler için gerekli enzimlerimiz yada reseptörlerimiz yok.Çok fazla ilaç kullanmak karaciğer,böbrek metabolizması vb. üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebiliyor.

Aromaterapi ile tanışmam, ailemden bir kaç kişinin aromaterapi  yöntemiyle rahatsızlıklarını minimuma indirmesiyle başladı (behçet hastalığı ve psikolojik rahatsızlıklar vb.).  Olumlu sonuç  aldığımız herşeyi şifa olması niyetiyle kollektifle paylaşmak gerektğine inananlardanım😊

Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi’nin ilk olarak mumya yapımında eski Mısır Uygarlığı tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Aynı çağlarda, eski Çin uygarlığı tarafından da aromaterapi yağları ve bitkileri tanrıya olan şükranın bir ifadesi olarak kullanılmaktaydı.

Aromaterapi’nin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı ise ilk olarak eski Yunan Medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu devrinde aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı buldu.

Eski Romalılar aromaterapi yağlarını eski Arap ve Hint medeniyetlerinden getirtiyorlardı.

Günümüzde kullanıldığı şekliyle modern aromaterapinin babası Dr.René-Maurice Gattefossé’dur.

Avrupa’da 19. Yüzyıla kadar akıl hastalarını içine şeytan kaçmış sanıp yakarlardı. Ama Türkler’de durum farklıydı. İbni Sina, Biruni gibi tıp alimleri, kokuların psikolojideki yerini keşfettiler ve sonraki nesillere aktardılar. Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında histeri, şizofreni, melankoli gibi psikolojik hastalıklar “koku-beslenme-müzik” üçlü tedavi yöntemi ile iyileştirilmeye başlandı.

O yıllarda yaşam tarzı haline gelen aromaterapi her alanda kullanılırdı. Evlerde nane, fesleğen kokuları; çamaşırlarda kurutulmuş lavantalar; tatlılarda güller; banyolarda hoş kokulu sabunlar kullanılırdı. Padişahların ise “buhur suyu” denen özel kokuları vardı. Olayın ticarete dökülmesi ile sentetik koku üretimi başladı. Böylece eski pozitif etkisini gösteremeyen aromaterapi yıllar geçtikçe rafa kaldırıldı. Ancak aromaterapi, hem Çin Tıbbı,hemde Hint Tıbbı Ayurveda’nın hala önemli tedavi yöntemlerinden biridir.

Gelin bu sihirli ve çok etkili tedavinin detaylarını sevgili Defne Tahtakıran’dan detaylıca öğrenelim.

VEGGIE: Merhaba Defne Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

DEFNE TAHTAKIRAN: Merhaba Sedef’cim.

Evli ve 18,14 ve 8 yaşlarında üç çocuk annesiyim. 1997 İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum , o gün bu gündür eczacılık yapıyorum. Aromaterapi ve doğal tedaviler her zaman ilgimi çekmişti, hatta büyük oğluma hamileliğimde son 3 ay doğumu kolaylaştırmak için böğürtlen yaprağı çayı içmiş, oğlum doğduktan sonra gazı için yağ karışımları hazırlamıştım.

VEGGIE: Aromaterapi nedir? Ne işe yarar?

DEFNE TAHTAKIRAN: Aromaterapi , bitkilerle tedavi olan fitoterapinin bir koludur. Aromaterapi de,bitkilerin kendi savunma mekanizmaları için, dış şartlara dayanıklılıkları arttırmak yada soyunu devam ettirmek için salgıladıkları maddeleri çeşitleri yöntemlerle bitkiden olabildiğince saf bir şekilde elde ederek ; elde edilen bu uçucu yağları sabit yağlar ile karıştırarak kendi ihtiyaçlarımızı karşılama yöntemidir.

VEGGIE: Aromaterapide hangi/ne tür yağlar kullanılır?

DEFNE TAHTAKIRAN: Aromaterapi’de uçucu yağlar(essansiyel yağlar da denir) ve sabit yağlar(taşıyıcı yağlar da denir) kullanılır. Uçucu yağlar çok güçlü ve konsantre oldukları için (lavanta, nioli ve tea tree cilde direkt uygulanabilen nadir yağlardır) bir sabit yağ yada sabit yağ karışımı ile seyreltilmeden cilde uygulanmamaları gerekir. Sabit yağlar ki onlarda genelde tohum yağları oluyor kişinin yaşı ve cildinin durumuna uygun bir sabit yağ yada karışımı seçip kişiye uygun oranlarda uçucu yağlar  karıştırılarak hazırlanır.

VEGGIE: Her hastalık aromaterapi ile şifa bulur mu?

DEFNE TAHTAKIRAN: Her hastalık şifa bulur demek iddalı ve yanıltıcı olabilir bazı hastalıklar var ki modern tıp dışında tedavisini aramak yanlış olur. Ama bu tip yorucu tedavilerin yan etkilerini hafifletmek için aromaterapiden faydalanılabilir. Aromaterapi yada tamamlayıcı tıp yönetemlerini bu tip hastalıkları bizlerden uzak tutmak için benimsemek daha doğru olur.

VEGGIE: Benim için önemli bir soru; Aromaterapi yöntemi hayvansal ürün içeriyor mu?

DEFNE TAHTAKIRAN: Aromaterapi tamamen bitki köklenli bir yöntem ancak yağlarınız ile daha katı kıvamlı bir krem yapmak isterseniz balmumu kullanabilirsiniz ama balmumu da kullanmak istemiyorsanız bitkisel mum olan candilla wax kullanılıabilir.

VEGGIE: Aromatik yağlar insan vücuduna kaç farklı şekilde uygulanır?

DEFNE TAHTAKIRAN: Koklama,masaj,banyo,cilde uygulama ile. Bazı yerlerde oral kullanımda tavsiye edilebiliyor ama her yağ buna uygun değil.

VEGGIE: Aromaterapinin vücuda nüfus ettiği andan itibaren gösterdiği etkilere örnek verebilir misiniz?

DEFNE TAHTAKIRAN: Mesela koklama ile etki sağlamak istediğimizde koku alma merkezimiz ile hafıza ve duygu merkezimiz (limbik sistem) komşu olduğu için kokular duygusal ve zihinsel durumumuza hemen etki ederler, koklama şeklinde uygulana uçucu yağla bile çok kısa bir süre sonra kan dolaşımınızda görülmektedir.

Bir başka örnek ise;

Günümüzde mikropların anti-biyotiklere karşı direnç geliştirmeye başladığını duymuşsundur. Ama yüzyıllar öncesi hatta eski Mısır döneminde bile kullanılan uçucu yağlar hala işe yaramaktadır. Doğal olana direnç gelişmiyor 😊

VEGGIE: Bu tedavi yöntemi kimlere uygulanamaz?

DEFNE TAHTAKIRAN: Meslea adaçayını hamilelere tavisiye etmiyoruz yada bebekler için en çok tercih ettiğimiz sabit yağ aynısefa yağı o yüzden konusunda uzmanla çalışmakta fayda var. Çünkü en zarasız gördüğümüz yağ bile sorun yaşamamıza sebep olabilir.

VEGGIE: Her yaştan insana uygulanabilir mi?

DEFNE TAHTAKIRAN: Esasında herkese uygulanabilir sadece bazı yağlar bazı yaş gruplarına, hamilelere , oto-immun hastalığı olanlara yada o bitkiye alerjisi olduğunu bilenlere tavsiye etmiyoruz.

VEGGIE: Son olarak paylaşmak istediğiniz bişey var mı?

DEFNE TAHTAKIRAN: Birşeyin doğal olması onun zarasız ve masum olduğu anlamına gelmez, günümüzde bildiğimiz en zararlı en zehirli maddeler doğada mevcut, o yüzden üniversitede bize son derste söylenen bir söz ile bitirmek isterim; ‘’Zehir ile ilacı ayıran dozudur.’’ Aromaterapi gibi evde uygulanabilecek yöntemler için konunun uzmanı olan birisi  ile dirsek temasınız muhakkak olsun ve kullandığınız yağların kalitesinden emin olun.

Buna ek olarak; Aromaterapi kullanmak ve kendi ürünlerimizi yapmak doğadaki karbon ayak izlerimizi de minimuma indirecektir. Bunu nasıl yapacak derseniz; bir defa kullanılan ambalaj atılmayacak ve tekrar tekrak kullanılabilecek,ayrıca ürünlerin içinde sentetik malzeme olmayacağı için çıkan artık maddeler doğaya uyumlu bir şekil ve hızda yok olup gidecekler.

VEGGIE: Bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.

Defne Hanım’a ulaşmak için aşağıdaki instagram linkine tıklayabilir ve randevu oluşturabilirsiniz:)

https://instagram.com/defneilearomaterapi?igshid=3qep3nuby2io

Henüz Yorum Yapılmamış

    Yorumunuzu Yazın