Menu
Vegan Tarifler

Kaju Yoğurdu Tarifi

Birçoğumuzun vegan olurken en zorlandığı kısmın, beyaz ya da kırmızı eti bırakmak değil, dolmanın ve mantının da eşlikçisi yoğurdu bırakmak olduğuna eminim. Bitkisel beslenme üzerine konuşulan bir ortamda:  ‘’Asla yoğurtsuz yapamam.’’ dendiğini de duymuşsunuzdur.  İnsanoğlu için, her zaman alışkanlıklarını ve konfor alanını bir kenara bırakmak oldukça zor olmuştur.  İşte tam bu esnada muadiller imdadımıza yetişiyor; süt yerine soya ya da badem sütü veyahut yoğurt yerine kaju, soya yoğurdu gibi. Burada bir hususun altını çizmek isterim ki; yoğurda bir alternatif olarak kaju ya da soyayı sunmak özellikle bitkisel beslenme biçimine yeni başlamış kişiler üzerinde hayal kırıklığı yaratabilir. O yüzden kaju ya da soyayı yoğurda çok benzeyen bir çeşit sos gibi sunmak daha doğru olacaktır. Tabiî ki ben tarifimi verirken ‘’kaju yoğurdu’’diyorum.

      Uzatmıyorum ve ne olursa olsun benim için çook lezzetli olan tarife geçiyorum. 🙂

Kaju Yoğurdu İçin Gerekli Olan Malzemeler;

  • 1 paket çiğ kaju,
  • 1 bardak su,
  • Yarım limon,
  • 1 kapsül Solgar marka probiyotik (veganlar için uygundur).

Yapılışı:

   Mn.8 saat önceden içme suyunda ıslatılmış bir paket kajuyu içine 1 bardak suyu ekledikten sonra blenderdan çekiyoruz. Ardından yarım limon (dileyen biraz daha az kullanabilir) ve 1 kapsül Solgar’ın probiyotiğinden ekliyoruz ve kaju pürüzsüz bir kıvama gelene kadar blenderden çekme işlemine devam ediyoruz. Oluşan karışımı
bir kaşık yardımıyla, daha önceden sterilize edilmiş bir kavanoza alıyoruz. Kavanozu havluya sarıp, oda sıcaklığında, ışık almayacak bir yerde, 16 saat boyunca saklıyoruz. 16 saatin sonunda kavanozun dışından baktığımızda küçük hava kabarcıkları göreceğiz, bu da hazırladığımız sosun fermente olmaya başladığının bir göstergesi. Daha sonra buzdolabında muhafaza etmeye devam edebiliriz.

Afiyet olsun. 🙂

Henüz Yorum Yapılmamış

    Yorumunuzu Yazın