Menu
Vegan Tarifler

Lezzetli Zerdeçal Çayı ve Faydaları

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile mücadele ettiğimiz şu günlerde çeşitli tedbirler kapsamında, zorunlu haller dışında dışarı çıkmamamız öneriliyor. Bir çoğumuz evde 15.gününü bitirdi bile. Birbirimize daha çok destek olmamız gereken bu zorlu ve sıkıcı süreçte, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak adına, 4500 yıllık ayurvedik metinerlerde de iyileştirici gücünden söz edilen zerdeçalın faydalarından ve onu tüketme yöntemlerimizden bahsetmek istiyorum.

   Hindistan, Çin, Pakistan ve Bangladeş gibi Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen zerdeçal, zencefil ailesinin bir türüdür.  C,B6 vitaminlerinin yanı sıra lif, demir, manganez, potasyum, magnezyum ve fosfor açısından zengin bir bitkidir. Zencefilin akrabası olan zerdeçal, bazı bölgelerde Hint safranı olarak da bilinir.  Antioksidan özelliği de bulunan bu Asya kökenli bitkinin kahverengi kabuğunun altında koyu turuncu etli kısmı bulunur.  

   İnsanlar binlerce yıldır çeşitli sağlık koşulları için zerdeçal kullanıyorlar. Özellikle artrit ağrısı ve sertliği olanlar zerdeçalı, diğer iltihapla mücadele eden gıdalarla eşleştirdiğinde artrit semptomları hafiflettiğini ifade etmektedirler. Bileşiklerinden biri olan kurkumin, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.  Zerdeçala sarı rengini bu bileşik verir.  Son araştırmalarda Alzheimer’a da iyi geldiği tespit edilmiştir. Zerdeçalın çok tüketildiği Hindistan’da yaşlılarda Alzheimer görülme oranı %1’dir.

   Artrit Vakfı, artritli bazı insanlar için zerdeçal önerir. 2016’da yapılan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, 12 haftaya kadar 1.000 mg kurkumin almanın ağrıyı ve artritin iltihaplanmasını hafiflettiğin sonucuna varmıştır. Ancak yazarlar, çalışmanın kesin sonuçlar üretecek kadar büyük olmadığını belirtmiştir.

   Türk mutfağında da da sıkça kullanılan taze zerdeçalı salatalara ince dilimleyebilir, smoothie ve yulaf lapalarınıza ekleyebilir, dilerseniz pilavınıza ekleyerek renklendirebilirsiniz. Ancak mide ülseri olanlar ya da safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmamalıdır.

   Zerdeçalı tüketmenin başka bir yolu da onu çay haline getirmektir.

   Zerdeçal çayı yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • 4 bardak içme suyu,
 • 2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal,
 • 1 çay kaşığı öğütülmüş zencefil,
 • 1 tutam karabiber,
 • İsteğe göre limon ya da portakal suyu eklenebilir, pekmez ya da akçaağaç şurubu ile tatlandırılabilir.

     Zerdeçal çayı nasıl hazırlanır?

 • Bir demlikte önce suyu kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra içine sırasıyla toz zerdeçalı, zencefili, karabiberi ekleyin.
 • 10-15 dk. demlenmesini bekleyin.
 • Demlendikten sonra çayı bir süzgeç yardımıyla bardağa alın ve şifa niyetine için.
 • Tadından hoşlanmazsanız içine pekmez ya da akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz.

   Zerdeçal çayını günde bir fincan içmeniz yeterlidir. Güçlü etkisi için sabah içilmesi öneriliyor.

   Şifa olsun.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325902

Photo: veganricha

Henüz Yorum Yapılmamış

  Yorumunuzu Yazın