Menu
Sağlık

Mutluluğa Giden Yol Midemden Mi Geçiyor?

Yiyeceklerin duygusal etkileri üzerinde yapılan araştırmalar, psikoloji ve beslenme arasında sıkı bir bağ olduğunu ortaya koyuyor. Bazı besinler ruh sağlığımıza iyi gelirken, bazıları psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Çoğumuz yiyecekleri seçerken kalori hassasiyetlerimizi, damak zevklerimizi ön planda tutuyoruz. Ama yediğimiz yiyeceklerin ruh sağlığımızı nasıl etkileyeceğini nadiren düşünüyoruz. Oysa yapılan araştırmalar da kanıtlıyor ki beslenme ve ruh sağlığı arasında ayrılmaz bir bağ var. Öncelikle sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyenlerin akıllarında tutmaları gereken en önemli bilgi şudur; insan organizmasının bütünlüklü bir sistem olduğu; eğer bir sağlık sorunumuz varsa; yani bedenimiz ile aklımızı birlikte tedavi etmemiz gerektiğidir. Sağlık, fiziksel ve ruhsal mükemmeliyete ulaşma çabasıdır, insan ise ruhsal ve bedensel bir varlıktır. Bu nedenle insanın, ne ruhsal durumunu dikkate almadan bedeni iyileştirmek mümkündür; ne de bedenin durumunu dikkate almadan ruhu iyileştirmek mümkündür.

   Doğanın bize sunduğu yiyecekler çok çeşitlidir. Canınız çok çektiğinde, bir şekerleme, çikolata ya da bir parça et yediğinizde bunların birer zehir olduğunu, rafine ürünler, şeker ve hayvansal ürünlerin yalnızca fiziksel sağlığınızı değil, aynı zamanda zihnimizi ve ruhsal durumumuzu da olumsuz etkilediğini unutmayın.

   Örneğin; inek sütünün etkisiyle oluşabilecek zararlardan birçoğumuz habersizizdir. İçeriğinde vitamin ve mineral bulunabilir ancak bu değerler ineğin kendi yavrusu için düzenlenmiştir. Yazılan bazı tıbbi makaleler ve çocuk hekimlerinin bir kısmı süt içilmesini önermiyor. Çünkü inek sütü, demir emilimini bozan bir gıda türüdür. Demir eksikliği ise anemiye neden olur. 6 aydan küçük çocuklarda inek sütü, içeriğindeki protein sebebiyle bağırsaklarda mikro kanamalar meydana getirebilir ve inek sütüyle beslenen 1 yaş altındaki çocuklarda kemik zayıflığı görülebilir. İnek sütü aşırı proteinlidir ve fazla miktarda büyüme hormonu vardır. Tüm bunlar insanı fiziksel olarak olumsuz etkilerken mental olarakta olumsuz etkileyecektir. Yapılan araştırmalarda sebze ve meyve tüketen insanların mutluluk hormonlarının geliştiği, kızarmış yiyeceklerin, işlenmiş etlerin, süt ürünlerinin uzun vadede depresyon riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca bir yazısında: ‘’Besinlerin duygular üzerinde etkilerini tarih boyunca merak eden insanoğlu, Orta Çağ döneminde besinlerin gücüne inanarak iyi bir ruh hali için ayvayı, sakinleşmek için marulu kullanmıştır’’diyor. British Journal Of Health Psychology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, insanların daha fazla meyve ve sebze tükettiği günlerde kendilerini normalden daha sakin, daha mutlu ve daha enerjik hissettiği belirtilmiştir.

Photo: byrawpixel

3 Comments

 • AffiliateLabz
  19 Şubat 2020 at 15:59

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  Cevapla
  • admin
   18 Mayıs 2020 at 15:50

   thank you 🙂

   Cevapla
 • Kadir Gürbüz
  21 Ekim 2020 at 20:52

  mutluluk = sağlıklı beslenme + sosyal yaşam + mantıklı düşünme

  Cevapla

Yorumunuzu Yazın