Menu
Sağlık

Oil Pulling Nedir? Hindistan Cevizi ile Oil Pulling Nasıl Yapılır?

Bu aralar dünyada daha da popüler olan ,Google’da en çok arananlar listesine giren ağız temizliği yöntemi nedir deseler; oil pulling olacağı hiç aklıma gelmezdi. Haftalar önce bir instagram akışında gördüm. Sonra nedir,nasıl yapılır araştırmaya başladım.

Olay şöyle gelişiyor;

Doğal yağlarla yapılan oil pulling işlemini sabahları uyanır uyanmaz uygulamalıyız. Sabah uyanınca aç karnına 1 çorba kaşığı doğal zeytinyağı, susam yağı ya da hindistan cevizi yağını ağzımıza alıyoruz. Bu yağı yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında ağzımızın içinde dişlerimizin arasında döndürüyoruz. Oil pulling işlemini mutlaka en az 15 dakika yapmamız gerektiği söyleniyor. Zamanlamamıza dikkat etmek için saatimizi yanımızda bulundurabiliriz. Ağzımızdaki yağı gargara yapmamalıyız, sadece ağzımızda döndürmeliyiz çünkü yağ boğazımıza inmemeli. Ben ilk iki gün 5er dk.yaptım. Yine de ağız içinde ki ferahlik ve temizliği farkediyorsunuz.

Normalde bunu her gün yapmamız gerekiyor ama buna herkesin 20 dk ayıracağını düşünmüyorum. Ben en azından haftada 1 gün, izin günümde yapmaya çalışıyorum.

Faydaları nelerdir diye soracak olursanız;

  • Dişlerde beyazlama
  • Diş eti kanamalarında sonlanma
  • Eğer dişeti renklerinde bozukluk varsa, düzelme
  • Tartarların yavaş yavaş yokolması
  • Damak tadının yerine gelmesi, tatları çok daha iyi hissetme.

Ayrıca; baş ağrılarını,sinüzit ve migren etkilerini hafifletmeye de yardımcı olduğu söyleniyor.

Bence denemeye değer.

Fotoğraf : etsy.com

Henüz Yorum Yapılmamış

    Yorumunuzu Yazın